school_logo.png

Search the website

instagram.png

Home > Our Achievements > CCA Awards > 2016

2016

Co-Curricular Achievements 

(1 January 2016 - 31 December 2016)

CCA AWARDS/ACHIEVEMENT

SPORTS & GAMES

Badminton

South-Zone Inter-school Badminton Championship 
'B' Division - 
2nd
'C' Division - 2nd

Canoeing

 

Singapore Canoe Marathon Junior Women's K1-15km - 4th

Singapore Canoe Marathon Junior Women's K2-15km - 4th

Singapore Canoe Marathon Under-15 Women's K1-7km - 1st

Singapore Canoe Marathon Under-15 Women's K1-7km - 4th

Singapore Canoe Marathon Under-15 Women's K2-7km - 2nd

Singapore Canoe Marathon Under-15 Women's K2-7km - 4th

National Junior Canoeing Championship Under-17 Women's K2-1000m - 2nd

National Junior Canoeing Championship Under-17 Women's K2-1000m - 3rd

National Junior Canoeing Championship Under-17 Women's K2-500m - 3rd

National Junior Canoeing Championship Under-17 Women's K1-1000m - 6th

National Junior Canoeing Championship Under-17 Women's K1-500m - 4th

National Junior Canoeing Championship Under-15 Women's JK1-500m - 1st

National Junior Canoeing Championship Under-15 Women's K2-500m - 3rd

National Junior Canoeing Championship Under-15 Women's K4-500m - 4th

B Div National Inter-schools Canoeing Championship K1-500m - 5th

B Div National Inter-schools Canoeing Championship JK1-500m - 5th

B Div National Inter-schools Canoeing Championship K1-500m - 5th

B Div National Inter-schools Canoeing Championship K2-500m - 3rd

B Div National Inter-schools Canoeing Championship K2-500m - 6th

B Div National Inter-schools Canoeing Championship K2-1000m - 2nd

B Div National Inter-schools Canoeing Championship K2-1000m - 3rd

C Div National Inter-schools Canoeing Championship K1-500m - 6th

C Div National Inter-schools Canoeing Championship JK1-500m - 3rd

C Div National Inter-schools Canoeing Championship K4-500m - 1st

C Div National Inter-schools Canoeing Championship K1-1000m - 4th

C Div National Inter-schools Canoeing Championship K1-1000m - 6th

C Div National Inter-schools Canoeing Championship - 3rd

B Div National Inter-schools Canoeing Championship - 5th

Hockey

 

National Junior League (Under-19) - 4th

 

Netball
 
Inter-school South Zone Netball Championship (C Div) - 4th
 
Softball

 

SRC Softball Carnival B Division - 2nd

Cross Country

 

Wings Cross Championship 2016
- U14 Team 4th place
- U14 11th Place
- U17 9th Place

56th National Inter-School Track & Field Championships 2016
- C Div Girls 1500m - 8th
- B Div Girls 3000m - 5th

 

Track & Field

 

57th National Inter-School Cross Country Championships 2016
- B Div Girls 6th 

Touch Football

 

EVG Inter School Tag Rugby Competition - 1st

UNIFORMED GROUPS

Girl Guides

 

Puan Noor Aishah Award (YAO 2015) - Gold (Coy 1 & 2)

World Thinking Day Selfie Competition - Bronze 

NCC

 

NCC Best Unit Award (2015) - Gold

Precision Drill Competition - 3rd

NPCC

 

Unit Overall Proficiency Award (2015) - Gold

Sustained Achievement Award (Consecutive 10 years Gold)

Red Cross Youth

 

Excellent Unit Award (YOA 2015) - Gold

PERFORMING ARTS

Angklung & Kulintang
-

Choir -

Chinese & Modern Dance


-

Indian Dance  -

 Symphonic Band
 

Musical Evening - Crescent Gives Back. 

Singapore National Band Competition (End of July)

CLUBS & SOCIETIES

AVA Club

 

Anti-Drug Video Competition by CNB

Cine65 competition

Yellow Ribbon 

Computer Club

2016 Robocup Junior CoSpace Rescue - 8th (Team: CrescentMoon) & 8th (Super Team: Random)

2015 Singapore Games Creation Competition (Commendation Award Team: Geekstrux) & MoneySENSE Mobile Game Award Team: Geekstrux)

Innovation & Enterprise Club
 
National Cashflow Competition - 3rd
 
ELDDS

 

Human Values Drama Festival 2016 - Semi-finalists

 - Commendation for good script

Singapore Secondary Schools Debating Championships 2016
- Top 20 Speakers List
- Division II, Top 13th speaker
- Jefi Evelin John
- Division II, Top 20th Speaker
- Isabelle Xinyue Metzger

Library

-

Photographic Society

 

National Junior College Green Symposium Natural Photography Contest
Senior Category - 1st Prize

Chess Club 

Student Initiated Activities

Fencing

 

Inter-school National Fencing Championship

C Div - 4th Position (Team)

B Div Epee: 2nd position
- Kiria Tikanah (4S2)
C Div Foil: 7th position
- Felicia Tan (1G1)
C Div Foil: 3rd positon
- Tan Jia Lin (2S2)
C Div Epee: 3rd position
- Maelynn Fong (2C2)