school_logo.png

Search the website

instagram.png

Home > Our Achievements > CCA Awards > 2015

2015

Co-Curricular Achievements 

CCAAWARDS/ACHIEVEMENT

SPORTS & GAMES

Badminton

South-Zone Inter-school Badminton Championship 
'B' Division - 3rd
'C' Division - 2nd

Canoeing

National Junior Canoeing Championship Event 1 Junior Women 
K4 1000m (B Div) - 3rd
K2 1000m (B Div) - 3rd
JK1 500m (C Div) - 1st

Singapore Canoe Marathon Women K2 14km
1st, 2nd

National Junior Canoeing Championship Event 3 Junior Women K2 500m (B Div) 
3rd

National Inter-Schools Canoeing Championship Event 1
K4 1000m (B-Div) - 
1st
K1 1000m (B-Div) - 3rd
K2 1000m (C Div) - 2nd

National Inter-Schools Canoeing Championship Event 2
K2 1000m (B Div) - 
1st
K1 500m (C Div) - 2nd

National Inter-Schools Dragon Boat Championship
2nd

National Canoeing Championship Event 1 Senior Women K4 1000m (B Div)
2nd

National Canoeing Championship Event 1 U-15 Women JK2 500m (C Div) 
1st

Hockey


National Inter-school 'B' Division 11-a-side Hockey Championship
3rd

National Inter-school 'C' Division 5-a-side Hockey Championship
4th

National Inter-school 'C' Division 11-a-side Hockey Championship
2nd

Netball

South Zone Netball Championship 'B' Division
4th

South Zone Netball Championship 'C' Division
4th

Speed Netball Carnival 2015 (U-17) Silver Pool
3rd

Softball

National Inter-school Softball Championship 2015 'B' Division Girls
2nd Runner-Up

Singapore Recreation Club 2015 Softball Carnival ('C' Division)
1st runner up

Singapore Recreation Club 2015 Softball Carnival ('B' Division)
1st runner up

Cross Country


Akira/Swift Goh Teck Phuan Memorial Age Group Cross Country Championships 2015
U-15 Individual - 2nd  
U-15 Team - 5th 
U-17 Individual - 7th

EPN 64th SAA X-Country Championships 2015 (U-15 Individual) 
7th

Wings Cross-Country Championships 2015
U-14 Individual - 2nd
U-17 Individual - 6th

56th National Inter-Schools Cross Country Championships Girls
'C' Division Individual - 
1st
'B' Division Individual - 12th

Track & Field


Akira/Swift 62nd Annual Track and Field Championships 2015 
Girls 100m Dash U-14 - 3rd
Girls 4 x 100m Relay U-14 - 3rd
Girls 4 x 100m Relay U-17 - 2nd
Girls Long Jump U-17 - 3rd

41st Singapore Youth & Junior Athletics Championship 2015 
Girls 1500m Run (Under 15) - 2nd

56th National Inter-Schools Track and Field Championships 
'C' Div Girls 1500m - 3rd
'C' Div Girls 3000m - 4th
'B' Div Girls 3000m - 3rd

Touch Football


SRU Tag Rugby Competition League 1

1st Runner Up

SRU Tag Rugby Competition League 2
1st Runner Up

UNIFORMED GROUPS

Girl Guides


Puan Noor Aishah Award (YAO 2014)

Gold (Coy 1 & 2)

Baden Powell Award -
Lua Ser Ning

South Division Day Competitions
1) Knowledge of Logos - Coy 1 (1st)
2) Ping Pong Relay Race - Coy 1 (1st)
3) Key Punch - Coy 1 (3rd)
4) Pass the Chair - Coy 2 (1st)
5) Create, Create, Create - Coy 2 (3rd)
6) Musical Skipping Rope - Coy 2 (3rd)

NCC

Best Unit Award
Gold (2014)

Precision Drill Squad Competition
3rd

Mini League Competition (Basketball Category)
Top of West Districts

NCC Annual IMT Shooting Competition
Individual Girls' Category - 
2nd and 7th position
Team Girls' Category - 2nd

NCC Annual Live Range Shooting Competition
Individual Girls' Category - 
5th and 8th position
Team Girls' Category - 3rd

NPCC


Unit Overall Proficiency Award

Gold (2014)

X-Challenge Competition (National)
19th

Participation in Youth Celebrate! (Opening of Sports Hub)
Drill Performance
 

NPCC .22 Shooting Competition (National)
12th

Kranji Secondary NPCC Inter-Unit Competition 2015
3rd

Red Cross Youth

Excellent Unit Award (YOA 2014)
Gold

Sustained Achievement Award
5 Years EUA Gold

National First Aid Competition 2015 
Awareness Category - District (Preliminary) - 1st runner up
Awareness and Management Category - Finalist

Sports & Wellness Competition 2015
Captains' Ball - 2nd Runner Up
Fitness Regime Design - Top 10 Finalist

Singapore Red Cross Presidential Youth Award
Aluquin Dominique Anne Suratos Sec 4S1

PERFORMING ARTS

Angklung & Kulintang
Singapore Youth Festival 2015

Certificate of Distinction

Choir
Singapore Youth Festival 2015

Certificate of Distinction

Chinese & Modern Dance


Performed at SG 50 Youth Celebrate! 

Indian Dance 
Singapore Youth Festival 2015

Certificate of Accomplishment 

Symphonic Band 
Singapore Youth Festival 2015

Certificate of Distinction
 

CLUBS & SOCIETIES

AVA Club

Cine65
Participation

youthchaNgE 3.0 Voice Up! Challenge 2015
Participation

National Climate Change Competition
Participation

Yellow Ribbon
3rd

Computer Club

N.E. Mation 9
Top 10, Canon Choice Awards

Singapore Academic Skills Challenge (Microsoft Office Specialist - PowerPoint) Pre-tertiary Category (Individual) 
National Champion, 4th, 5th

YouthchaNgE 3.0 Voice Up! Challenge
Most Popular Video Award

Splash Awards 2015
Finalist & Showcase School

Innovation & Enterprise Club

Youth Innovation Challenge 2015

3rd 

ELDDS

Singapore Secondary Schools Debating Championships 2015
Div II - 2nd Runner up
Div II Top 20 Speakers List - Nicole Seah Kar Hsin (5th) 
Div II Top 20 Speakers List - Kacine Wee Wan Si (16th)

Singapore Youth Festival 2015 for Drama
Certificate of Commendation

Library

10th Jurong Green CC School Scrabble Championship 2015

Atiqah Nadzirah Bte Ishak
Thufailah Bte Ridzwan
Thulani Keyura Dharmasena
Nur Hazirin Bte Hassan
Ein Gyin San

Qistina Nabilah Bte Rizal

Singapore Grand Prix Online Challenge 2015
1st position

Photographic Society


10th Ngee Ann Photographic Exhibition - 3 shortlisted photographs

Hu Menghui
Xin Ziqi
Tay Rui Qi Rachel

 Chess Club
National Schools Individual Chess Championship

3 Merit Awards (National)
5 Merit Awards (Zonal)

Queenstown CC Age-Group Chess Championship 2015 
U-14 Open - 
2nd, 3rd and 4th
Girls' - 2nd, 3rd, 4th, 7th and 8th

Scholastic Chess Championship 
Girls' U-14
 - 4th

ASEAN+Age-Group Chess Championship
Girls' U-16 - 3rd
 

Student Initiated Activities

Fencing

Inter-School National Fencing Competition
B Div Epee - Kirah Tikanah (1st)

Commonwealth Junior Cadet Championship
Women Epee U-17 - Kirah Tikanah (1st)