school_logo.png

Search the website

instagram.png

Home > Our Achievements > CCA Awards

CCA Awards

Co-Curricular Achievements 

(1 January 2018 - 31 December 2018)

CCA AWARDS/ACHIEVEMENT


SPORTS & GAMES

Badminton

South-Zone Inter-school Badminton Championship 
'B' Division - 
4th

Canoeing

Singapore Canoe Marathon 2018
U14 K2-12km - Gold
U14 K2 -12km - SilverU14 JK1-12km - Silver

National Junior Canoeing Championship 2018
U14 K2-500m - Gold
U14 K4-500m - Silver
U16 K2-500m - Gold
U16 K2-1000m - Gold

National Inter-Schools Canoeing Championship 2018

National Inter-Schools Canoeing Championship 2018
C Div -Ist Runners Up
B Div -5th 


Hockey


National Inter-Schools Hockey Championship 2018
B Div - 1st runners up

Singapore Hockey Federation 5-a-side Hockey Tournament 2018
B Div - 3rd runners up

Netball
 
South Zone Netball Champion (C Division) - 4th 

Cross Country


"National Inter-School Cross Country Championships: 
C Division Team - 6th
C Division Individual - 15th
B Division Team - 10th
B Division Individual - 16th"

Track & Field


National School Games 2018 (NSG Track and Field)

NSG Track & Field Nationals Team Achievement:

‘C’ Division 4x400M Relay – 4th

NSG Track and Field Nationals Individual Achievement:

‘C’ Division 400M – 2nd
‘C’ Division 3000M – 4th
‘C’ Division 1500m Race Walk – 7th
‘C’ Division 800m – 8th

National School Games 2018 (NSG Cross Country)

NSG Nationals Cross Country Individual Achievement: (Top 20 Runners given medals)

‘C’ Division Cross Country - 15th position
‘B’ Division Cross Country – 16th position

Akira Swift 65th Annual Track & Field Championships

Team Achievement:

‘C’ Division Under 14 4x100m Relay - 2nd
‘B’ Division Under 17 4x100m Relay – 2nd 

Individual Achievement:

‘C’ Division Under 14 400m – 1st and 3rd 
‘C’ Division Under 14 800m – 1st and 3rd ‘B’ Division Under 17 400m – 2nd

Little Athletics Western Australia (LAWA) Competition, Selected to represent the Singapore Combined Schools’ team

LAWA

Combined Schools’ Team 4x400 metre Relay – 2nd


UNIFORMED GROUPS

Girl Guides

 

Puan Noor Aishah Award (YAO 2017) - Gold (Coy 1 & 2)

NCC

 

Best Unit Award 2017 (GOLD)

Freestyle Exhibition Drill Competition (Participation)

Precision Drill Competition (2nd placing)

Performance at RSAF event

NPCC

 

Unit Overall Proficiency Award (Gold) 

Sherlocke Just in Time Sherlocke CSI Competition - Placed 2nd

Red Cross Youth

Excellent Unit Award 2017 (Gold)

Disaster Risk Reduction Championships 2018 (Silver)

Trailblazers Championships 2018 (Silver)

First Aid Championships Junior Category 2018 (Gold) 


PERFORMING ARTS

Angklung


SYF 2018 Celebrations @ Esplanade

Chinese & Modern   Opening Ceremony of ASEAN Schools Games 2017 - Retained SYF Certificate of Distinction
 Choir Singapore International Choir Festival 2018 (Gold Award)
Symphonic Band 
Singapore International Band Festival 2018 (Gold Award) 


CLUBS & SOCIETIES

Chess Club

National Schools Individual Chess C'ship 2018 
National : A Div - 11th
National : B Div - 7th, 10th and 15th
National : C Div - 10th

Zone : A Div - 9th
Zone : B Div - 3rd, 6th and 8th
Zone : C Div - 3rd, 9th and 10th

Computer Club

Innovation & Enterprise Club
 
ELDDS


Photographic Society


12th Ngee Ann Photographic Exhibition 2017  

Facets 2016: Green Building Photography Competition Merit Award 


STUDENT INITIATED ACTIVITIES

Fencing


National Inter-Schools Fencing Competition 

B Div Foil -3rd position Felicia Tan (3C1)

Tawkwondo


National Inter-Schools Taekwondo Competition 

C Div Poom Under 50kg - 2nd position Rebeka Tyles (1C2)